Keď únava znepríjemňuje každodenný život

10.05.2022

V ankete, ktorú som realizovala v našej Facebookovej skupine, respondenti uviedli ako najčastejší problém, ktorý im sťažuje bežné fungovanie, EXTRÉMNU ÚNAVU.  

Niekedy na jej zvládnutie stačí úprava životného štýlu a spánkového režimu, inokedy treba organizmu pomôcť extra dávkou výživových doplnkov.

Únava môže byť celodenná, človek sa už ráno budí unavený, ale môže sa vystupňovať až v poobedňajších hodinách. Ak zároveň s únavou nepozorujete iné príznaky ako sú bolesti, zvýšená teplota, dýchavičnosť, skúste najskôr do denného režimu zaviesť nasledujúce opatrenia. 

Tieto zmeny by ste mali vyskúšať aspoň na 4-5 týždňov:

1. Kvalitný spánok - v dĺžke 7-8 hodín. Minimálne hodinu pred spaním už nepracujte na počítači, tablete, vytvorte si pokojnú atmosféru. Miestnosť pred spaním dôkladne vyvetrajte. Minimálne 2 hodiny pred spaním už nejedzte. Radšej choďte spať trochu hladný ako prejedený.


2. Zaraďte do svojho života pravidelný šport, ideálne 3-4-krát do týždňa v trvaní 45-60 minút.

3. Dodržiavajte pitný režim a dodržiavajte ho aj v zimných mesiacoch, nie iba v lete. Vypite denne aspoň 1500 ml tekutín.

4. Vylúčte zo svojho jedálneho lístka údeniny, sladkosti, sladené nápoje, vyprážané jedlá.

5. Nevynechávajte raňajky. Šálka kávy na prázdny žalúdok nie sú raňajky. 

Pomôžte svoje telo naštartovať aj doplnkami výživy.  Najnovšie výskumy sa venujú podpore energie na mitochondriálnej úrovni, čo pomáha dopĺňať energiu od samého základu bunky. 

V prípade užívania výživových doplnkov, ktoré zasahujú do bunkových procesov a riešia príčinu problémov, je nevyhnutné užívať ich dostatočne dlhý čas, pri únavovom syndróme a vyčerpaných mitochondriách by to mali byť minimálne 2-3 mesiace

Naše telo je fenomén - prebieha v ňom obrovské množstvo veľmi zložitých biochemických reakcií, ktoré nás udržujú pri živote a zdravých. Každá bunka v tele (s výnimkou zrelej červenej krvinky a bunky očnej šošovky) má vo svojom vnútri špecifické organely - MITOCHONDRIE. V rôznych orgánoch je ich rôzne množstvo. Sú zodpovedné za výrobu energie. Niekedy ich voláme aj bunkové elektrárne. Sú veľmi citlivé na poškodenie. Potom nedokážu poriadne fungovať, môže sa to prejaviť nedostatkom energie a tiež vznikom ochorení.

S pribúdajúcim vekom, vplyvom prostredia a mnohými negatívnymi vonkajšími faktormi sa znižuje schopnosť mitochondrií produkovať potrebné množstvo energie. Navyše po 40. roku veku začína počet mitochondrií v bunkách klesať, čo vedie k nástupu závažných a chronických ochorení a k zahájeniu procesu starnutia organizmu.

Chronický únavový syndróm je jednoznačne spojený s mitochondriálnou dysfunkciou.

Hladinu energie je možné zvýšiť posilnením procesov jej produkcie v mitochondriách, ktoré sú často poškodené alebo spomalené vyššie uvedenými faktormi. Prvým článkom vytvárania v nich energie je tzv. KOMPLEX I v dýchacom (Krebsovom) cykle, konkrétne zlúčenina NADH. Pokiaľ v tejto etape dôjde k jej nedostatku, budú kaskádovito narušené ďalšie fázy syntézy energetických zlúčenín.  NADH (nikotinamidadenindinukleotid) je zlúčenina, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách tela a pôsobí ako koenzým v mnohých oxidačno-redukčných reakciách. V mitochondriách pomáha enzýmom premieňať živiny na ATP - tj na formu energie, ktorú bunky využívajú. 

NADH môže tiež stimulovať mozgové funkcie a napomáhať mozgu produkovať neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú náladu a kognitívne schopnosti (serotonín, noradrenalín a dopamín). NADH pomáha zmierniť mieru únavy, kognitívne problémy spojené s chronickým únavovým syndrómom, a dokonca príznaky depresie. Štúdie naznačujú priaznivé účinky NADH pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Ďalšou zlúčeninou, ktorá dokáže doplniť takpovediac šťavu na úrovni mitochondrií je patentovaná zlúčenina PQQ® /disodná soľ pyrrol-chinolín Chinonu/.

PQQ® je japonský patentovaný extrakt, podporovaný rozsiahlym výskumom.

Zlepšuje mitochondriálne funkcie, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú duševnú a fyzickú činnosť.

PQQ zabezpečuje:

  • zlepšenie kognitívnych funkcií, celkového duševného stavu, pamäte, myšlienkových procesov, reakčnej doby, schopnosti uvažovania a učenia sa
  • zlepšenie senzorických a motorických funkcií po poškodení nervového tkaniva
  • zníženie nervového napätia, úzkosti, zlepšenie nálady
  • zmiernenie príznakov depresie, celkovej únavy, pocitov bolesti, oslabenia očí
  • zlepšenie spánku
  • podporu vitality a elánu
  • prispieva k normalizácii krvného tlaku

Tretím životabudičom, ktorého hladina v organizme vekom klesá, je KOENZÝM Q10. V organizme začína rapídne miznúť po 40tom roku života.

Koenzým Q10 a MOZOG

Štúdie poukázali na dôležitú úlohu koenzýmu Q10 pri oprave poškodených mozgových buniek. Koenzým Q10 pôsobí proti oxidačnému stresu, ktorý ničí mozgové bunky. Príjem zvýšených dávok zmenšuje oxidačné poškodenie mitochondrií v mozgu. Poškodené mitochondrie totiž produkujú menej energie, ako bunka potrebuje, v dôsledku čoho dochádza ku chorobným zmenám v mozgu, ktoré sa prejavujú zmätenosťou, zhoršovaním pamäte, v najhoršom štádiu až demenciou. Vedci predpokladajú, že dlhodobé užívanie koenzýmu Q10 v počiatočných štádiách Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby môže spomaliť napredovanie týchto závažných ochorení. 

Koenzým Q10 a SRDCE

Mnohé výskumy dokázali, že koenzým Q10 je nevyhnutný pre správne fungovanie srdcového svalu. Je vhodným liečebným doplnkom pre pacientov so srdcovým zlyhaním a srdcovou slabosťou. Tiež chráni pred tvorbou krvných zrazenín, znižuje vysoký krvný tlak, zmierňuje bolesť pri angine pectoris. Pri podávaní koenzýmu Q10 u pacientov s chorobami srdca dochádza ku zlepšeniu až o 75%. 

Z ďalších pozitívnych účinkov koenzýmu Q10 môžeme spomenúť:

  • stabilizuje hladinu krvného cukru u diabetikov
  • pomáha pri zápale ďasien
  • zmierňuje chronickú únavu
  • je silný antioxidant, zohráva úlohu v prevencii onkologických ochorení
  • podporuje rekonvalescenciu po mozgovej mŕtvici
  • zmierňuje alergické prejavy a astmu
  • zmierňuje prejavy psoriázy

Dbajte na to, aby ste si zvolili kvalitný prípravok s vysokou vstrebateľnosťou.  

Verím, že sa vám podarilo dočítať článok až sem. Bol trochu dlhší ako zvyčajne, hlavne preto, že procesy na mitochondriálnej úrovni sú pomerne zložité. Snažila som sa priblížiť vám ich zjednodušene a zrozumiteľne, ale aj tak z toho vznikol rozsiahlejší text. 

MUDr. Adela Englerová